Stretnutie predstavených kňazských seminárov zo Slovenska, Čiech, Moravy a z Ríma
V dňoch od 22. júna do 25. júna 2026 sa uskutočnilo stretnutie predstavených kňazských seminárov zo Slovenska, Čiech a Moravy, na ktorom sa pravidelne zúčastňujú aj predstavení zo slovenského a českého pápežského kolégia v Ríme. Tento rok stretnutie organizoval Kňazský seminár biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule. Stretnutia sa zúčastnilo 30 predstavených zo spomínaných miest.
Program stretnutia zahŕňal štyri oblasti:
1. Vzdelávanie - prednáška spišského diecézneho biskupa Mons. prof. Františka Trstenského, PhD.;
2. Formácia - sväté omše, homílie, príhovory, spoločné modlitby, stretnutie s biskupmi, výmena skúseností a referáty v pracovných skupinách;
3. Pastorácia povolaní - rozhovory o možnostiach pastorácie povolaní v zmenených okolnostiach doby na Slovensku, v Čechách a na Morave a o výzvach pre prípravný ročník;
4. Budovanie spoločenstva - bratské spoločenstvo, relax, návšteva Vysokých Tatier a baziliky v Kežmarku.
Stretnutie predstavených kňazských seminárov zo Slovenska, Čiech a Moravy má už svoju dlhoročnú tradíciu, ktorú začali pred rokmi budovať vtedajší predstavení kňazských seminárov. Cieľom takýchto stretnutí je, aby sa všetci predstavení Čiech, Moravy, Slovenska, ale i predstavení pápežských kolégií v Ríme, raz v roku stretli a spoločne sa povzbudili, zdieľali, vymenili si skúsenosti, a tak sa navzájom spoznávali a formovali.
Prvé stretnutie sa uskutočnilo práve v Spišskej Kapitule v roku 1991. Tohtoročné stretnutie je 35. a je už piate na tomto mieste, ktoré je späté s bohatou duchovnou, náboženskou, pedagogickou i kultúrnou tradíciou. Spišská diecéza slávi v tomto roku jubileum 250 rokov od jej založenia, a zároveň spišský kňazský seminár oslávil minulý rok 210 rokov od svojho založenia.
Sväté omše slúžili a v homíliách sa prihovorili postupne: v pondelok rektor kňazského seminára na Spiši Peter Majda, ktorý zároveň po 12 rokoch v úrade rektora kňazského seminára ukončuje svoju službu, v utorok Mons. František Trstenský, spišský diecézny biskup, v stredu v Kežmarku Mons. Ján Kuboš a vo štvrtok Mons. Andrej Imrich.
Na stretnutí pomáhali svojou službou aj bohoslovci zo spišského kňazského seminára. Organizátori zároveň ďakujú všetkým, ktorí svoje modlitby a obety obetujú za kňazov a za kňazský dorast.
Peter Majda